W Japonii mieszka ok. 127,6 mln ludzi to ok. 4 razy więcej niż w Polsce, przy czym jej powierzchnia jest tylko o ok. 17% większa. Nie wspominając po raz kolejny o rozmiarze samych Japończyków, podane powyżej fakty są powodem, dla którego prawie wszystko co posiadają jest małe i przy okazji słodziutkie.
Tym razem pragnę się skupić przede wszystkim na japońskich samochodach. Wyglądają one zupełnie inaczej niż te, które widzimy na polskich drogach. Główną różnicą jest ich wielkość. Rozmiar jest ograniczany przede wszystkim w szerokości, gdyż jeśli chodzi o wysokość, to są one często wręcz nieproporcjonalnie wysokie, dlatego też wyglądają tak śmiesznie. Dodatkowo, czasami mają oryginalne
kolory, a zaglądając do środka niektórych z nich znajdziemy pluszaki i inne ozdóbki. Warto także wspomnieć, że liczne auta są na prąd lub inne alternatywne źródła energii, dlatego też zamiast głośnego warkotu wydają z siebie delikatny szum.
 |
Złoty znaczek. Jest styl. |
 |
Na różowo. |
 |
Wersja terenowa ;) |
 |
Czasami naprawdę kiedy idę ulicą, to nie mogę się powstrzymać od śmiechu, patrząc na te słodziaczki. |
 |
Dwuosobowy wariat.
Co ciekawe, oprócz tych maleństw można też znaleźć naprawdę duże vany. Oczywiście także są całkiem wąskie. Aczkolwiek, jest to zastanawiające, dlaczego wielu Japończyków jeździ albo tymi "micro machines" albo ogromnymi busami.

|
 |
duży i mały
Zdarzają się też marki europejskie lub bardziej nam znane modele, ale to rzadkość. Jak widzicie poniżej, BMW jest otoczony ;)

A oto powód dla którego nieco większe, nie-japońskie samochody są tu tak rzadko spotykane- zwyczajnie nie mieszczą się w garażach! Za to ich maluszki pasują idealnie!
 
Może przynajmniej ciężarówki mają duże? Nie! Te są nawet bardziej urocze niż samochodzy osobowe. Konsumpcja towarów w Japonii jest bardzo niska, może dlatego? ;D


Straż pożarna też jest mini

Oprócz samochodów bardzo popularne są motory. Na moim szkolnym parkingu można znaleźć ok. 200 i to nie byle jakich. Z resztą w Japonii są nawet gangi motorowe, co zilustrowałabym jako grupkę przyjaciół wybierającą się w weekendy na wspólne przejażdżki na motocyklach.



A skutery są nawet częściej spotykane.

Mimo wszystko studenci najczęściej korzystają z komunikacji miejskiej. Japonia jest znana ze swoich niezwykłych połączeń komunikacyjnych. Oczywiście metro jest w wielu miastach w postaci niejednej linii! Natomiast poniżej przedstawiam trzy najpopularniejsze (wg mnie) środku komunikacji miejskiej tj.:
1. JR- Japan Raiways- Koleje Japońskie- niewiele się różnią od naszych warszawskich kolei podmiejskich.
Na ziemi widać oznaczenia, które wskazują miejsce ustawiania się w kolejce do pociągu. Kółko to rapid train a trójkąt to local train lub odwrotnie ;)
A oto kolejka do pociągu.
2. Shinakansen- super szybki pociąg na dłuższe dystanse. Ma na swoim koncie światowy rekord wynoszący 581,6 km/h. Wygląda imponująco, ale jak się usiądzie i rozpocznie podróż to nie jest nic niezwykłego.
3. Autobus- ten środek transportu nazwałabym jednym z najbardziej oldschoolowych, jakie widziałam w tym kraju. Japońskie autobusy nie dorastają do pięt polskim, nowoczesnym Solarisom :).
Kończąc, pragnę wspomnieć, że w komunikacji miejskiej nie spotkamy "kanarów". Bilety kasujemy w bramkach przy wejściu i potem jeszcze raz przy wyjściu. Dodatkowo przy tychże bramkach znajdują się budki, w których siedzą panowie kontrolujący przebieg akcji. Odjazd?
|